ID 4134

Παραολυμπιακοί: Χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών

Το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που αγωνίστηκε στην κατηγορία των 54 κιλών, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς σήκωσε 165 κιλά. Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο που κερδίζει η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Μπακοχρήστος πραγματοποίησε γενικά πολύ καλή εμφάνιση, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157, 163 και 165 κιλά). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο. Ωστόσο, ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10), με αποτέλεσμα να κερδίσει αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο και στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016.